Булевар Маршал Тито (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Булевар Маршал Тито
Marshal Tito Boulevard Strumica At Night.jpg
Булеварот ноќе, јуни 2018 г.
Одржува:Општина Струмица
Должина:345 m (1.132 ft)
Место:Струмица
Коодринати:41°26′19.3″N 22°38′20.1″E / 41.438694° N; 22.638917° E / 41.438694; 22.638917
Поважни
раскрсници:
На западниот крај со булеварот Ленинова

Булеварот Маршал Тито е еден од неколкуте булевари во Струмица, сместен во строгиот центар на градот.

На булеварот се сместени повеќе станбени објекти како и низа продавници, канцеларии и други објекти меѓу кои и филијали на Комерцијална банка, Стопанска банка и Шпаркасе банка.

Улицата е во должина од околу 345 метри и се протега од раскрсницата со булевар Ленинова кај ГТЦ „Глобал“ до кружниот тек со булеварот Гоце Делчев и улицата Балканска кај Соборниот храм Успение на Пресвета Богородица.

Знаменитости[уреди | уреди извор]