Букхан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на реката Букхан кај Капјонг
Букхан на карта на реките во Кореја.

Букхан (корејски: 북한강 = „Северен Хан“) — река во Кореја, притока на реката Хан која тече низ Северна и Јужна Кореја. Минува низ Кангвонг во Северна и Кангвон и Кјонги во Јужна Кореја. Изворот на реката е во Северна Кореја, ја поминува т.н. граница со Јужна Кореја и тече низ Јужна Кореја. Реката се спојува со Намхан во Јангпјонг и со тоа се влева во Хан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Sim Jae-won (심재원). „북한강“. Doosan Encyclopedia (Encyber). Посетено на 2006-10-15.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Координати: 37°31′36″N 127°18′38″E / 37.52667° СГШ; 127.31056° ИГД / 37.52667; 127.31056