Буковиќ (тунел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тунел Буковиќ
Overview
Местоположбапланина Буковиќ, помеѓу Падалиште и Зајас, Македонија
Координати41°40′48″N 20°57′53″E / 41.68000° СГШ; 20.96472° ИГД / 41.68000; 20.96472Координати: 41°40′48″N 20°57′53″E / 41.68000° СГШ; 20.96472° ИГД / 41.68000; 20.96472
Статусотворен
Operation
Opened1969
ОператорМакедонски Железници
Сообраќајжелезнички, возови
КарактерПодземен
Technical
Должина7062 метри

Буковиќжелезнички тунел под планината Буковиќ, на железничката линија Гостивар - Кичево, помеѓу селата Падалиште и Зајас[1]. Неговата должина изнесува 7062 метри, со што тоа е најдолгиот тунел не само во Македонија туку и на Балканскиот Полуостров, изграден во 1960-тите години[1]. Тунелот Буковиќ изграден во 1969 година од страна на белградската компанија „Тунелоградба“[2]. За време на неговата изградба бил извонреден инженерско-градежен подвиг[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Милевски, Ивица (26 мај 2012). „Најдолгите тунели во светот, на Балканот и во Македонија“. Игео портал. Посетено на 17 март 2019.
  2. Андоновски, Зоран (19 ноември 2018). „Пробиен најдолгиот друмски тунел во Македонија“. Нова Македонија. Посетено на 17 март 2019.