Буковиќ (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Буковиќ — река во југоисточниот дел на планината Смрдеш, која поминува низ селото Дукатино, југоисточно од Радовиш и се разлева низ Струмичкото Поле.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушески, Маркоски, Илија, Благоја. Реките во Македонија. стр. 15.