Буковица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изворот на Буковица

Буковица е најдолгата река во општина Шавник, Црна Гора. Извира под планината Ранисава, поминува низ градот Шавник и се влева во Комарница кај селото Дужи. Долга е 42 километри. Нејзини главни притоки се Шавник и Бијела.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jezera i rijeke, Montenegro Travel