Прејди на содржината

Букефал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар и Букефал на мозаик прикажани во Битката кај Ис
Битката кај Ис во која Александар се борел против Дариј III. (Национален Музеј — Наполи)

Букефал (грчки: Βουκέφαλος Букефалос) бил најмилиот коњ на Александар Македонски.[1][2][3] Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.

Букефал умрел за време на Битката кај индиската река Хидасп, во 326 година п.н.е, на возраст од 30 години што е длабока старост за еден коњ дури и во денешно време. Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот Букефала (денес Џалалпур).[1]

Според пишувањата на Плутарх[уреди | уреди извор]

Букефал е опишан како голем црн коњ со голема бела ѕвезда на неговото чело. Имал сини очи и неговата раса била една од најиздржливите. Според легендата, Александар во тоа време (10-то годишник) бил единствениот на кого Букефал му се покорил. Коњот прво бил понуден на Филип II Македонски од страна на Филониј, трговец на коњи, за цена од 13 таланти, што биле многу пари во тоа време. Бидејќи никој не можел да го скроти коњот Филип се откажал од купувањето. Но Александар се понудил сам да плати за коњот доколку успее да го скроти. Тој приметил дека Букефал се плаши од својата сенка, па го свртел кон сонцето за да не може да ја гледа. Така коњот се смирил и Александар успеал да го јавне. Легендата зборува дека од тој момент Букефал и Александар биле неразделни и заедно учествувале во сите битки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 226. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
  2. Aside from mythic Pegasus and the wooden Trojan Horse, or Incitatus, Caligula's favourite horse, proclaimed Roman consul.
  3. Wasson, Donald (6 October 2011). „The Bucephalus“. World History Encyclopedia.