Лозја (Калишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бузелица (Калишта))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозја
археолошко наоѓалиште
Лозја is located in Археолошки локалитет во Македонија
Лозја
Лозја
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917Координати: 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917
Основни податоци
Име Лозја
Место Калишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Лозја или Бузелица е археолошки локалитет во струшкото село Калишта. Локалитетот претставува осамен објект од доцноантичко време. Се наоѓа на западната страна од селото, на чие место денес се простираат ниви. При обработувањето на земјата бил откриен под од тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.