Прејди на содржината

Бужимско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бужимското езеро е езеро во северозападна Босна и Херцеговина, сместено неколку километри од Бужим, во селото Врховска. Езерото се наоѓа под напуштениот рудник за манган за чии потреби и е направено. Езерото е со површина од околу 2 хектари со најголема длабочина од околу 7 метри, со муљевито дно.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]