Прејди на содржината

Будизмот во Бутан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Махајана будизмот е државна религија на Бутан, и будистите сочинуваат 75% од бутанското население[1][2]. Иако Тибетскиот будизам има големо влијание, сепак будизмот во Бутан практикува различни ритуалски, литургиски и монашки заедници[3]. Државната религија долго време бика финансиски поддржувана од страна на бутанската влада.

Историја на бутанскиот будизам[уреди | уреди извор]

Будизмот во Бутан се појавува во II век од нашата ера. Кралот на Тибет Сонгцен Гампо (627649) го прогласил будизмот за официјална религија на Тибет и го изградил централниот манастир Џоханг во Ласа.

Организации[уреди | уреди извор]

Во 1989 околу 1,000 монаси (лам, или гелонг) припаѓале кон Центалното монашко тело во Тимпху и Пунаха, и околу 4,000 монаси припаѓале кон монашките тела. Монизинството од бутанските будисти се припадници на Друкпакоја е подсекта на Кагју школата (прев. орална трасмисија, усно пренесување), која е една од четирите големи училишта на Тибетскиот будизам.

Наводи[уреди | уреди извор]

*Овој текст содржи материјал од Library of Congress Country Studies, која е дело на владата на САД и е во јавна сопственост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Организации

Храмови & Манастири[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/11/2012/12/globalReligion-tables.pdf
  2. „International Religious Freedom Report 2007 - Bhutan“. U.S. Department of State. 2007-09-14. Посетено на 2008-01-06.
  3. Savada, Andrea Matles, уред. (1993). Nepal and Bhutan: Country Studies (3. изд.). Washington, D.C.: Federal Research Division, Library of Congress. стр. 282–284. ISBN 0-8444-0777-1. OCLC 27429416. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.