Буден живот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Буден живот“
Податотека:Waking-Life-Poster.jpg
Theatrical release poster
РежисерРичард Линклејтер
ПродуцентТоми Палота
СценаристРичард Линклејтер
Главни улогиВајли Вигинс
МузикаГловер Гил
Кинематографија
  • Ричард Линклејтер
  • Томи Палота
МонтажаСандра Адеир
СтудиоThousand Words
ДистрибутерFox Searchlight Pictures
Премиерајануари 23 2001 (2001-01-23)
Времетраење101 минута
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Бруто заработка3.2 милиони долари

Буден живот е американски анимиран играно-документарен филм од 2001 година, во режија на Ричард Линклејтер. Филмот истражува широк спектар на филозофски прашања, вклучувајќи ја и природата на реалноста, соништа, свест, смислата на животот, слободната волја, и егзистенцијализамот. Буден живот го следи животот на еден млад човек кој талка низ серија случки помеѓу сонот и јавето и каде се среќава со низа на луѓе кои се вклучат во остроумни филозофски дискусии.