Бугарија на Летните олимписки игри 1896

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бугарија на Олимписките игри

Знаме на Бугарија
МОК-код  BUL
НОК Бугарски олимписки комитет
БОК—врска (бугарски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Бугарија е една од 14 земји кои учествувале на првите современи Летни олимписки игри, кои се одржале во 1896 во Атина. Бугарија учествувала во состав: Тодор Јончев, Панајот Белев, Илија Пенчев, Димитар Илиев и Шарл Шампо.[1] Спортскиот дел од делегацијата го сочинувал само еден спортист Шарл Шампо од Швајцарија.

Некои извори, Шампо го сметаат за учесник на Олимписките игри како швајцарски спортист, но МОК го признава како бугарски натпреварувач на првите Олимписки игри во Атина.

Дисциплина Позиција Гимнастичар
Разбој Шарл Шампо
Прескок 5 Шарл Шампо
Коњ со рачки - Шарл Шампо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Български дебют през 1896 г.“. Архивирано од изворникот на 2010-02-03. Посетено на 2015-11-03.