Прејди на содржината

Бубу Сисе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бубу Сисе
Бубу Сисе


Во служба
На функција од 
22 април 2019
Претседател Ибрахим Бубакар Киита
Претходник Сумеил Бубеј Маига

Роден 1974
Бамако, Мали
Партија Независен
Професија професор
Религија ислам

Бубу Сисе (француски: Boubou Cissé р. 1974 година) — малиски политичар и премиер на Мали (2019−). Тој имал неколку министерски мандати за економија и финансии, рудници, индустрија.[1][2]

Рани години[уреди | уреди извор]

Бубу Сисе магистрирал на Универзитетот Оверњ, и докторат по економија на Универзитетот Екс Марсеј.

Кариера[уреди | уреди извор]

Сисе ја започнал својата кариера како економист во Светската банка во Вашингтон, Округ Колумбија, Соединетите Држави во 2005 година. Во 2008 година, тој бил назначен за главен економист и директор на проектот во својата единица за човечки развој. Подоцна работел во Нигерија и Нигер како постојан претставник на Светската банка.

Сисе бил назначен за премиер на Мали во 2019 година по оставката на Сумеил Бубеј Маига и неговата влада. Тој бил министер за индустрија и рудници во 2013 година, министер за рудници во април 2014 година и министер за економија и финансии во 2016 година[3].

Бубу Сисе учел во основното училиште Мамаду Конате во Бамако, а потоа и во Основното училиште Н'Томикоробугу. По основното училиште студирал во Сојузна Република Германија, а потоа и во Обединетите Арапски Емирати.

Тој ги продолжил студиите на универзитет во Франција, во Клермон Феран, комбинирајќи го Центарот за истражување и истражување на меѓународен развој (ЦЕИВОМ, Универзитет во Аверген). Тој доби магистерски студии по економија, а потоа и UPBN диплома за развој на економијата. Во 2004 година, тој го добил својот докторат за економија од Универзитетот Екс Марсеј[4].

Тој ја започнал својата професионална кариера како економист на Светската банка во 2005 година. Во 2008 година, тој бил назначен за виш економист и директор на проектите во Секторот за човечки развој. Потоа работел во Нигерија и Нигер како постојан претставник на Светската банка.

Бубу Сисе бил назначен за министер за индустрија и рудници во Мали во 2013 година и за министер за рудници во април 2014 година. Тој бил министер за економија и финансии од јануари 2016 година до 22 април 2019 година, датум на неговото назначување за премиер на Мали[5][6].

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.citynews1130.com/2019/04/22/economist-named-as-malis-prime-minister-amid-violence/
  2. https://www.jeuneafrique.com/766492/politique/mali-boubou-cisse-un-economiste-a-la-primature-en-pleine-crise-securitaire/
  3. „Chiefs of State and Cabinet Members of Foreign Governments: Mali“. Central Intelligence Agency. 6 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2020-08-26. Посетено на 21 март 2020.
  4. „Boubou Cissé“ (англиски). Weforum. Посетено на 21 март 2020..
  5. Президент Мали назначил нового главу правительства 22.05.2019
  6. Новый премьер-министр Мали не является членом ни одной политической партии 22.05.2019
  7. „Distinction honorifique : Boubou Cissé Commandeur de l'Ordre National du Mali“. L'Indicateur du Renouveau. maliweb.net. 28 јануари 2020. Посетено на 21 март 2020.