Прејди на содржината

Брускета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брускета
Брускети прелиени со салата од домати, карамелизиран балсамико оцет и Grana Padano сирење
ПравецAntipasto
Земја на потеклоИталија
Температура на послужувањеCold dish
Главни состојкилеб, лук, маслиново масло
ВаријантиTomato, зеленчук, грав, суво месо, кашкавал
Cookbook: Брускета на Викикниги 

Брускета[1] е антипасто (предјадење) од Италија што се состои од печен леб на скара намачкан со лук и прелиен со маслиново масло и сол. Варијациите може да вклучуваат додатоци од домати, зеленчук, грав, суво месо или кашкавал. Во Италија, брускетата често се подготвува со помош на брустолина скара.

Видови[уреди | уреди извор]

Популарно јадење е брускетата со домати; еден рецепт популарен надвор од Италија вклучува босилек, свеж домат, лук и кромид или моцарела. Брускетата обично се служи како закуска или предјадење. Во некои земји, подготвениот прелив се продава како брускети.[2]

Во регионот Абруцо во Италија се служи варијација на брускети направена со салама наречена вентрицина. Суровите свински производи и зачини обвиткани во свински мочен меур стареат и пастата се нанесува на отворени парчиња леб кои понекогаш се печат на скара.[3] Јадењето било развиено како начин за спасување на лебот што застарувал. Во Тоскана се нарекува фетунта и обично се служи без додатоци, особено во ноември, за да се вкуси првото масло во сезоната.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Брускетата потекнува од Италија во текот на 15 век. Сепак, јадењето може да се проследи наназад во Стариот Рим, кога одгледувачите на маслинки ги носеле своите маслинки во локална преса за маслинки и дегустирале примерок од нивното свежо цедено масло користејќи парче леб.[5]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Именката bruschetta (множина bruschette) доаѓа од глаголот на римскиот дијалект bruscare, еквивалент на италијанскиот збор abbrustolire што значи „запекува“ или „да се пече на јаглен“.[6] Запекувањето на лебот и натопувањето со свежо цедено маслиново масло е „практика веројатно стара колку и самиот Рим“.[7]

Во Соединетите Држави, зборот понекогаш се користи за да покаже на подготвен прелив, кој се продава во тегли и обично на база на домати, наместо леб, нешто што им е е непознато на италијанците.[7]


 

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

  1. „bruschetta“. Merriam-Webster Online Dictionary. 2009. Посетено на 2008-02-22.
  2. „Bruschetta Trio“. Oil and Vinegar company website. 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 2015-12-05.
  3. „bruschetta“. Hannah International Foods. 2010. Архивирано од изворникот на 2010-02-27. Посетено на 2010-01-05.
  4. „Fettunta Toasted bread with olive oil“. Архивирано од изворникот на 9 May 2012. Посетено на 21 March 2012.
  5. Sankalan Baidya. „11 Interesting Facts About Bruschetta“. Архивирано од изворникот на 13 March 2018. Посетено на 13 March 2018.
  6. Ayto, John (2003). An A to Z of Food and Drink. Oxford: Oxford University Press. стр. 44. ISBN 0192803514.
  7. 7,0 7,1 Hartz-Seeley, Deborah S (August 21, 2008). „The Toast Of Italy: Bruschetta South Florida Chefs Put Their Own Spin on Traditional Dish“. South Florida Sun-Sentinel. стр. E7. Архивирано од изворникот на 2018-10-16. Посетено на 2023-03-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]