Бруно Мендес (фудбалер 1994)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бруно Переира Мендес (2 август 1994), познат како Бруно Мендес, е бразилски фудбалер кој игра за клубот Серезо Осака како напаѓач .[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бруно Мендес е роден во Крузеиро, Сао Паоло, и се приклучил на младинската постава на Гуарани во 2007 година, на возраст од 12 години. На 21 јануари 2012 година, на само 17 години, тој дебитирал за првиот тим влегувајќи како замена во второто полувреме во домашната победа на Кампеонато Паулиста против Осте со 2-1.

Бруно Мендес го постигнал својот прв гол за сениорскиот тим на 17 март 2012 година, постигнувајќи го првиот во поразот од Мирасол на домашен терен со 2-0. Тој веднаш станал стартер за тимот, постигнувајќи четири гола на 18 настапи, додека неговиот тим стигнал до финалето, но загубил од Сантос . 

Во септември 2012 година, Бруно Мендес потпишал за ФК Ботафого до крајот на следната година. Купена од Агенцијата ХАЗ Спорт од Гуарани за сума од 7 милиони УСД, ХАЗ го користел Макае како полномошник за регистрација на правата на регистрација на Бруно Мендес.[2] Тој дебитирал за клубот на 30 септември, заменувајќи го Кларенс Сидорф доцна во поразот од 2: 0 на гостувањето кај Баија за шампионската титула во Серија А. 

Бруно Мендеш го постигнал својот прв погодок за Бота на 14 октомври 2012 година, израмнувајќи го израмнувачкиот гол на 1-1 на гостувањето против Гремио . Пет дена подоцна тој постигнал два погодоци во победата од 3: 2 на домашен терен против Васко да Гама и го завршил месецот со пет погодоци на шест натпревари. 

Во ноември 2012 година, поранешниот играч на Гуарани, Андреј Фразакери, тврди дека клубот му должи плата и побарал од судот да му ги додели правата на Бруно Мендес.[3] На крајот, Макае го презел долгот и му платил на Андреј 580 000 УСД за да го реши случајот.[4]

На 15 јули 2015 година, Мендеш потпишал со португалскиот премиерлигаш Виторија де Гуимареш .[5]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Обновено на 7 April 2018[6]
Клуб Сезона Лига Државна лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Гуарани 2012 Серија Б 1 0 18 4 4 2 23 6
ФК Ботафого 2012 Серија А 8 6 8 6
2013 9 3 15 2 2 0 26 5
СеВкупно 17 9 15 2 2 0 34 11
Атлетико Паранаенсе 2014 Серија А 3 0 2 1 0 0 5 0 10 1
Аваи 2014 Серија Б 8 0 8 5
2015 Серија А 0 0 7 0 0 0 7 0
СеВкупно 8 0 7 0 0 0 15 0
Виторија де Гуимареш Б 2015–16 ЛигаПро 33 7 33 7
2016–17 28 6 28 6
СеВкупно 61 13 61 13
Виторија де Гуимареш 2015–16 Примиера Лига 2 0 0 0 0 0 2 0
2016–17 1 0 0 0 0 0 1 0
СеВкупно 3 0 0 0 0 0 3 0
Гуарани 2017 Серија Б 11 2 11 2
2018 0 0 16 9 16 9
СеВкупно 11 2 16 9 27 11
Вкупно во кариера 104 24 58 16 6 2 5 0 0 0 173 42
  1. „Bruno Mendes“. 24 October 2012. Посетено на 31 October 2012.
  2. „Botafogo pode cobrar R$ 15 milhões do Guarani se perder Bruno Mendes“ [Botafogo may charge R$ 15 million from Guarani if they lose Bruno Mendes] (португалски). Futebol Interior. 10 November 2012. Посетено на 19 April 2018.
  3. „Ex-zagueiro processa Guarani por dívida e pode tirar Bruno Mendes do Botafogo“ [Former stopper takes legal action against Guarani due to debt and may take Bruno Mendes away from Botafogo] (португалски). UOL Esporte. 9 November 2012. Архивирано од изворникот на 12 November 2012. Посетено на 19 April 2018.
  4. „Bruno Mendes tem contrato com o Botafogo reativado“ [Bruno Mendes has contract with Botafogo reactivated]. O Globo. 19 December 2012.
  5. „Vitória SC recebe Bruno Mendes“. Vitória S.C. 15 July 2015.
  6. Bruno Mendes на soccerway . Retrieved 19 April 2018.

Наводи[уреди | уреди извор]