Брунелески (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Брунелески)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Брунелески: е презимето на раноренесансниот италијански архитект Филипо Брунелески. Во негова чест, презимето ја има следнава употреба: