Брук Кенди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брук Кенди
Брук Кенди на настап во 2017
Роден(а)Брук Дајан Кенди
20 јули 1989.(1989-07-20)(34 г.)
Окснард, Калифорнија, САД
Занимање
 • Раперка
 • пејачка
 • текстописец
 • режисер
 • модел
 • моден стилист
Активен период2012–денес
СопружникКајл Ингланд (в. 2019)

Брук Кенди (целосно име: Брук Дајан Кенди; англиски: Brooke Dyan Candy; роденa на 20 јули 1989 во Окснард, Калифорнија, САД) е американскa раперка, пејачка, текстописец и режисерка. Брук Кенди се стекнала со поуларност откако глумела во музичкото видео од Грајмс за песната „Genesis“ (2012). По успехот на песната, Кенди го зајакнала својот статус во андерграунд сцената откако почнала да објавува свој материјал: „Das Me“ (2012), „Everybody Does“ (2013) и „I Wanna Fuck Right Now“ (2013). Во 2014 година, потпишала со RCA и на 6 мај 2014 година го издадла својот деби сингл под голема продукциска куќа, "Opulence".[1] [2] Подоцна, се приклучила на продукциската куќа Columbia Records во ОК. [3] И двете куќи се филијали на Sony Music.

Нејзиниот дебитантски албум, Daddy Issues, прво требало да биде објавен во 2015 година, но бил одложуван. По многу песни под влијание на поп музиката, меѓу кои и релативно успешната „Living Out Loud“ (2017), Кенди во 2017 година ја прекинала соработката со своите дотогашни продукциски куќи. Во текот на 2017 и 2018 година, била на турнеја заедно со Charli XCX и Лизо, а била и на сопствена турнеја во Азија насловена како Tie Me Up Tour (2018). Својот прв целосен албум, Sexorcism, Брук Кенди го издала во 2019 година.

Детство[уреди | уреди извор]

Брук Кенди е родена во Окснард, Калифорнија, а детството го поминала во предградието на Лос Анџелес Агура Хилс.[4] Има италијанско и еврејско потекло.[5] [6] [7] Нејзините родители се развеле на нејзини осум години. Мајка ѝ била педијатриска медицинска сестра.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

Брук Кенди одреден период работела како стриптизерка во клубот за возрасни Seventh Veil во Холивуд.[4] Кенди Брук својата рап кариера ја започнала во 2011 година, кога на нејзиниот блог на Tumblr почнала да ги објавува нејзините први песни.

Летото 2012 година, во еден од клубовите во Лос Анџелес, Брук се запознала со пејачката Грајмс, која ја поканила на Брук Кенди да се појави во нејзиното ново музичко видео „Genesis“.[4] Истата година, раперката го објавила својот прв интернет хит „Das Me“, кој станал химна на ЛГБТ заедницата и феминистките на Интернет. Во текот на 2012 и 2013 година, Кенди на YouTube самостојно ги објавила своите први три музички спотови за нејзините песни; „Das Me“, „Everybody Does“ и „I Wanna Fuck Right Now“.[4] Видеата до почетокот на 2013 година имале преку милион прегледи.[4] Прва снимка за голема етикета на Кенди било нејзиното појавување на песната „Cloud Aura“ на деби албумот True Romance од Charli XCX. [9]

Кон крајот на 2013 година, Кенди го привлекла вниманието на пејачката и текстописец Сиа, и таа на Инстаграм ѝ напишала дека сака да напише песна за неа. Тие се спријателиле, а Сиа на крајот била извршен продуцент на дебитантското EP на Кенди.[10] Кенди со помош на Сиа, во февруари 2014 година потпишала договор со RCA Records.[1] „Opulence“, песна напишана заедно со Сиа и продуцирана од Дипло, бил нејзин прв сингл со етикетата.[11] Првата песна била изведена на 3 април 2014 година, на дебитантската ревија на Никола Формичети за Дизел во Венеција.[12] На 22 април 2014 година, за време на премиерата на официјалното музичко видео во режија на Стивен Клајн и стилизирано од Формичети [13] [14] [11]песната била ставена на интернет за дигитално преземање.[15]

Дебитантскиот EР на Брук Кенди со наслов Opulence бил објавен на 6 мај 2014 година.[2] Генерално добил пофалби од критичарите.[16]

Деби-албумот на Кенди требало да се вика Daddy Issues, а извршно бил продуциран од тогашната колешка од етикетата, Сиа, која исто така била и текстописец. Сиа напишала две песни за албумот, тогашниот сингл „ Living Out Loud “ [17] во кој се појавува и самата Сиа и друга песна инспирирана од Шер.[18]

Во 2017 година, издавањето на Daddy Issues било откажано затоа што Кенди ја напуштила RCA. [19] Во јануари истата година, Кенди глумела во модниот филм во режија на Грејси Ото и Томас Кер под наслов Candy Crush . Во текот на јуни 2017 година, ја поддржувала Лизо на нејзината турнеја.[20]

На 10 јануари 2019 година, Кенди потврдила дека штотуку го завршила својот деби албум. Албумот го снимила во Лондон со англискиот продуцент, пејач и текстописец Оскар Шелер заедно со раперот Ашнико.[21] На 28 февруари, Кенди потврдила дека албумот го носи насловот Sexorcism и дека првиот промотивен сингл се вика „Happy“, [22] кој бил објавен на 29 март 2019 година [23] заедно со неговото официјално музичко видео во режија на Ранкин.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Year Awards Work Category Result
2014 UK Music Video Awards "Opulence" Best Styling Победничка
2019 Berlin Music Video Awards "My Sex" Best Animation Номинирана

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Sexorcism (2019)
 • Freaky Princess (TBA) [24]

Турнеи[уреди | уреди извор]

Сопствени
 • Tie Me Up (2018) [25]
 • The Whore Tour (2019) [26]
 • Sexorcism Tour (2019) [27]
Како поддршка
 • Charli XCX - Number 1 Angel Tour(2017)
 • Lizzo - Good as Hell Tour (2017) [28]
 • Cupcakke - The Ephorize Tour (2018)
 • Charli XCX - Charli Live Tour (2019)
Промотивни
 • Opulence промотивна турнеја во САД (2014) [29]
 • Азиска турнеја '18 (2018)
Како гостин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Dynamic Rapper / Singer Brooke Candy Signs with RCA Records“. RCA Records. February 18, 2014. Посетено на November 21, 2015.
 2. 2,0 2,1 „Brooke Candy To Release Opulence EP On May 6th“. RCA Records. 2014-04-28. Посетено на 2014-06-25.
 3. „Brooke Candy drops this fire Cory Enemy remix of "Opulence" [Premiere] - EARMILK“. July 11, 2014.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Glazek, Christopher (March 17, 2013). „The Rise of the Rapping, Stripping, Snake-Charming Brooke Candy“. Vulture. New York Media, LLC. Посетено на July 17, 2013.
 5. „BLOODY GUTS: is candy your real last name? what is your...“. tumblr.com.
 6. Sophie Hoyle. „No Homo: Brooke Candy and the New Wave of Queer Hip-Hop“. Academia.edu.
 7. „Brooke Candy: 'I Don't Do Well With Barriers' - DIY“. DIY. July 5, 2013.
 8. Irvin, Jack (February 14, 2023). „Brooke Candy on Her 10-Year Career and Hoping to Make Fans 'Smile' with Cheeky 'Juicy Fruit' Video“. People. Посетено на February 14, 2023.
 9. Eanett, Lindsey (November 28, 2012). „Charli XCX, Brooke Candy and... Honey Boo-Boo?“. BlackBook. VIBE. Архивирано од изворникот на June 15, 2013. Посетено на February 17, 2013.
 10. Brooke Candy (March 8, 2016). „Brooke Candy: Sia is One of the Most Important Artists In the World Right Now“. Noisey.
 11. 11,0 11,1 Zarella, Katherine K. (April 28, 2014). „Backed by Nicola Formichetti's Diesel Power, Brooke Candy Shoots for Stardom“. Style.com. Посетено на November 14, 2014.
 12. FUCKFROSTI (April 15, 2014). „Brooke Candy debuts "Opulence" at Formichetti's debut Diesel fashion show in Venice“. Oh No They Didn't.
 13. Courtney E. Smith (June 2, 2014). „How Brooke Candy's Artful 'Opulence' Video Primes Her for Pop Stardom“. Radio.
 14. Robbie Daw (April 28, 2014). „Brooke Candy's "Opulence" Video Will Give You Nightmares: Watch The Steven Klein-Directed Clip“. Idolator.
 15. „Opulence - Single by Brooke Candy on Apple Music“. Apple Music. 2014-04-22.
 16. Ashley Emma NG (May 14, 2014). „ALBUM REVIEW: Brooke Candy – 'Opulence' EP“. Best Fan. Архивирано од изворникот на 2017-03-19. Посетено на 2023-03-24.
 17. „The Chosen Ones“. PaperMag. March 25, 2014. Посетено на June 24, 2014.
 18. Eve Barlow (February 13, 2017). „Brooke Candy Talks About Addiction, Recovery, And What It Was Like At Rock Bottom“. Nylon. Посетено на February 26, 2017.
 19. Alexandra Weiss (June 14, 2017). „Brooke Candy Goes Back To Basics“. Bullett Media. Архивирано од изворникот на August 4, 2017. Посетено на June 16, 2017.
 20. Justin Moran (July 12, 2017). „Brooke Candy's Hot Like a 'Volcano'. Out.
 21. „Brooke Candy on Instagram: "Just finished my 1st album in London and I'm 1 part excited to share with the world and 1 part really sad that it's over. I ❤️ YOU @ashnikko…". Instagram. January 10, 2019. Архивирано од изворникот на 2023-03-24. Посетено на 2023-03-24.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. Brooke Candy (February 28, 2019). „BROOKE CANDY on Twitter: "SURPRISE! MARCH 15 MY FIRST UNOFFICIAL SINGLE "HAPPY" FROM MY FIRST ALBUM "SEXORCISM" DROPS… ". Twitter.
 23. Mike Nied (March 29, 2019). „Brooke Candy Returns With Growling Anthem "Happy". Idolator.
 24. Samways, Gemma (September 9, 2022). „Brooke Candy has entered her bubblegum pop era“. Dazed.
 25. „Tickets — Serving Entertainment“. Serving Entertainment. Архивирано од изворникот на 2018-03-22. Посетено на March 22, 2018.
 26. „Brooke Candy The Whore Tour - Auckland Tickets, Thu 21/02/2019 at 8:00 PM“. Eventbrite.
 27. Philip Logan (November 2, 2019). „Brooke Candy Announces 2020 SEXORCISM European Tour!“. CelebMix.
 28. Jasmine Espy (May 2017). „Lizzo wants to make Detroit feel 'Good As Hell'. BLAC Detroit. Посетено на November 27, 2015.
 29. Taylor Ghrist (July 22, 2014). „Video Star Bradley Soileau Smokes Weed + Talks Lana Del Rey, Brooke Candy, and His New Fashion Brand“. BlackBook.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]