Прејди на содржината

Бројгел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бројгел (хол. Brueghel, Bruegel или Breughel; изворен изговор: /ˈbɾøːxəl/) — презиме на неколку холандски/фламански сликари од една иста семејна лоза:[1].

Семејна лоза[уреди | уреди извор]

 
 
 
Питер Бројгел Постариот
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Питер Бројгел Помладиот
 
Јан Бројгел Постариот
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Амброзиј Бројгел
 
Јан Бројгел Помладиот
 
Ана Бројгел
 
Давид Тенирс Помладиот
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Абрахам Бројгел

[2]

Наводи[уреди | уреди извор]