Бронвен Конецки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bronwen Konecky

Bronwen Konecky е палеоклиматолог [1] и климатолог [2] чие особено подрачје на фокус е во минатото и сегашниот ефект на климатските промени во тропските предели.[3] Таа е assistant професор на Одделот за Земјини науки и планетарни науки на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис.[4]

Образование и академска кариера[уреди | уреди извор]

Во својата постара година од средно училиште, Конецки поминала час по A.P. Environmental Science што ја предизвикало нејзината љубопитност во науките.[3] Konecky потоа ќе продолжи да добива диплома за науки за животната средина од Barnard College на Columbia University во 2005 година. Во 2010 година, таа дипломирала со магистерски студии во геолошки студии од Универзитетот Браун пред да добие д-р. во геолошки студии од истата институција во 2013 година. На Универзитетот Браун, Konecky бил студент на James M. Russell.[5] Дисертацијата на Konecky „Климатски промени на декадната скала во орбиталата во регионот на Индискиот океан: изотопски перспективи на врнежи од источна Африка и Индонезија“ се фокусира на ефектите што промените на климата ги имаат врз врнежите во регионот на Индискиот Океан преку анализа на стабилни изотопи во езерските седименти.

Кариера и истражување[уреди | уреди извор]

По дипломирањето на колеџот Барнард во 2005 година, Konecky започнал да работи со Проектот за африкански милениумски села како координатор за истражување на животната средина.[6] Целта на проектот била да им помогне на заедниците во руралната Африка да излезат од екстремна сиромаштија и таа останала со проектот до 2008 година.[7] Во 2013 година, таа работела во лабораторијата Cobb како постдокторски колега на Georgia Institute of Technology.[8] Помеѓу 2014 и 2016 година, Konecky била Национален научен фонд постдокторски соработник [9] кој тесно соработувала со Државниот универзитет во Орегон и Универзитетот во Колорадо Болдер пред да стане научен истражувач на Кооперативниот институт за истражување на науките за животна средина, Универзитетот во Колорадо Болдер.[10] Таа ја држела оваа позиција една година пред да стане асистент на Катедрата за земјиште и планетарни науки на Универзитетот во Вашингтон во 2018 година, каде што Konecky работи и денес.[4]

Примарни полиња на истражување на Конецки се палеоклиметологијата,[1] климатологијата [2] и хидрогеологијата.[11] Таа е позната по својата работа проучувајќи ги античките и модерни врнежи од дожд во тропските предели, поточно околу Индискиот Океан и во Африка.

Публикации[уреди | уреди извор]

Најцитираните публикации на Конецки вклучуваат:

 • Upward range extension of Andean anurans and chytridiomycosis to extreme elevations in response to tropical deglaciation [12]
 • The African Millennium Villages [6]
 • Using palaeo-climate comparisons to constrain future projections [13]
 • Isotopic reconstruction of the African Humid Period and Congo Air Boundary migration at Lake Tana, Ethiopia [14]
 • Atmospheric circulation patterns during late Pleistocene climate changes at Lake Malawi, Africa [15]

Награди и почести[уреди | уреди извор]

 • 2019: Nanne Weber Early Career Award given "in recognition of sustained and unique contributions to paleoceanography and paleoclimatology research" [1][16]
 • 2014–2016: National Science Foundation Atmospheric and Geospace Sciences Postdoctoral Research Fellow [9]
 • 2009–2012: National Science Foundation Graduate Research Fellow [17]

Конец добил и грантови за истражување од Националната фондација за наука,[18][19] Геолошко друштво на Америка [20] и Национално географско друштво.[2]

Јавен ангажман[уреди | уреди извор]

Konecky е активна на друштвените медиуми, често објавува за климатски проблеми, научната заедница и музика.[21] Во слободно време, Конецки е и кантавтор.[22]

Белешки[уреди | уреди извор]

 

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „2019 AGU Section Awardees and Named Lecturers“. Eos (англиски). Посетено на 2019-09-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 2,2 Society, National Geographic. „Learn more about Bronwen L. Konecky“. www.nationalgeographic.org (англиски). Посетено на 2019-09-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 „Bronwen Konecky – Progress“ (англиски). Посетено на 2019-09-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 „Details inside raindrops hint at future water sources“. Futurity (англиски). 2019-02-11. Посетено на 2019-09-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „Alumni of the Climate & Environment Group at Brown | Earth, Environmental and Planetary Sciences“. www.brown.edu. Посетено на 2019-09-23.
 6. 6,0 6,1 Zamba, Colleen; Wangila, Justine; Wang, Karen; Teklehaimanot, Awash; Siriri, David; Said, Amir; Sachs, Sonia Ehrlich; Place, Frank; Okoth, Herine (2007-10-23). „The African Millennium Villages“. Proceedings of the National Academy of Sciences (англиски). 104 (43): 16775–16780. doi:10.1073/pnas.0700423104. ISSN 0027-8424. PMC 2040451. PMID 17942701. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Zamba 16775–16780“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. „Millennium Villages – The Earth Institute – Columbia University“. www.earth.columbia.edu. Посетено на 2019-09-23.
 8. „Cobb Lab Alumni“. shadow.eas.gatech.edu. Архивирано од изворникот на 2019-09-05. Посетено на 2019-09-23.
 9. 9,0 9,1 „NSF Award Search: Award#1433408 - AGS-PRF: Indo-Pacific Hydrology in a Warming World: Modeled and Observed Responses to Climate Forcings from the Little Ice Age to Present“. www.nsf.gov. Посетено на 2019-09-23. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:4“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. „Bronwyn Konecky“. CIRES (англиски). 2016-04-15. Посетено на 2019-09-23.
 11. Konecky, B. L.; Noone, D. C.; Cobb, K. M. (2019). „The Influence of Competing Hydroclimate Processes on Stable Isotope Ratios in Tropical Rainfall“. Geophysical Research Letters (англиски). 46 (3): 1622–1633. Bibcode:2019GeoRL..46.1622K. doi:10.1029/2018GL080188. ISSN 1944-8007.
 12. Seimon, Tracie A.; Seimon, Anton; Daszak, Peter; Halloy, Stephan R. P.; Schloegel, Lisa M.; Aguilar, César A.; Sowell, Preston; Hyatt, Alex D.; Konecky, Bronwen (2007). „Upward range extension of Andean anurans and chytridiomycosis to extreme elevations in response to tropical deglaciation“. Global Change Biology (англиски). 13 (1): 288–299. Bibcode:2007GCBio..13..288S. doi:10.1111/j.1365-2486.2006.01278.x. ISSN 1365-2486.
 13. Yiou, P.; Tremblay, L.-B.; Timmermann, A.; Thompson, D.; Risi, C.; Masson-Delmotte, V.; Mann, M. E.; Lovejoy, S.; Konecky, B. (2014-02-05). „Using palaeo-climate comparisons to constrain future projections in CMIP5“. Climate of the Past (English). 10 (1): 221–250. Bibcode:2014CliPa..10..221S. doi:10.5194/cp-10-221-2014. ISSN 1814-9324.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. Costa, Kassandra; Russell, James; Konecky, Bronwen; Lamb, Henry (2014-01-01). „Isotopic reconstruction of the African Humid Period and Congo Air Boundary migration at Lake Tana, Ethiopia“. Quaternary Science Reviews. 83: 58–67. Bibcode:2014QSRv...83...58C. doi:10.1016/j.quascirev.2013.10.031. ISSN 0277-3791.
 15. Konecky, Bronwen L.; Russell, James M.; Johnson, Thomas C.; Brown, Erik T.; Berke, Melissa A.; Werne, Josef P.; Huang, Yongsong (2011-12-15). „Atmospheric circulation patterns during late Pleistocene climate changes at Lake Malawi, Africa“. Earth and Planetary Science Letters. 312 (3): 318–326. Bibcode:2011E&PSL.312..318K. doi:10.1016/j.epsl.2011.10.020. ISSN 0012-821X.
 16. „Ren Receives 2018 Nanne Weber Early Career Award“. Eos (англиски). Посетено на 2019-09-23.
 17. „NSF FastLane :: GRFP“. www.research.gov. Посетено на 2019-09-23.
 18. „NSF Award Search: Award#1740201 - Understanding the Role of Moisture Transport in Rainfall Variability and Agricultural Decision Making“. www.nsf.gov. Посетено на 2019-09-23.
 19. „NSF Award Search: Award#1805141 - Collaborative Research: P2C2--A Model/Proxy Synthesis of Walker Circulation Trends During the Last Millennium“. www.nsf.gov. Посетено на 2019-09-23.
 20. „2012 GSA Research Grant Recipients“ (PDF). The Geologic Society of America. Посетено на 2019-09-23.
 21. „Bronwen Konecky (@other_rock)“. Twitter (англиски). Посетено на 2020-01-16.
 22. Dacey, James (27 January 2016). „Rocking the status quo in science“. Physics World. Institute of Physics. Посетено на 9 October 2019.