Брокатски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брокатски јазик
Застапен воБутан
Говорници(300 во 1993 г.)[1]
Јазично семејство
Писмотибетско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3bro

Брокатскиот јазик (ѕонгка: བྲོཀ་ཁ་; Вајли: Brok-kha; или 'Brokskad' и 'Jokay') е тибетски јазик, дел од поголемото јазично семејство на синотибетски јазици. Јазикот се смета за загрозен[2]. Јазикот го зборуваат околу 300 луѓе во Бутан, поточно во селото Дур во Бумтанг.[1][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 van Driem, George L. (1993). „Language Policy in Bhutan“. London: SOAS. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-11. Посетено на 2011-01-18.
  2. Moseley, Christopher (2007). Encyclopedia of the World's Endangered Languages. Curzon language family series. Psychology Press. стр. 314, 324. ISBN 0-7007-1197-X.
  3. „Brokkat“. Ethnologue Online. Dallas: SIL International. 2006. Посетено на 2011-01-18.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]