Бродска синагога (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродската синагога
Синагога Бродського
די בראדסקי שול אין קיעוו
Brodsky Synagogue.jpg
Основни податоци
МестоКиев
КоординатиКоординати: 50°26′19.14″N 30°31′13.5″E / 50.4386500° СГШ; 30.520417° ИГД / 50.4386500; 30.520417
ЗемјаУкраина
Архитектонски опис
Архитект(и)Георги Штлејфер
Поставен темел1897

Бродската синагога (украински: Синагога Бродського) е синагога која се наоѓа во Киев, Украина.

Кон 90-тите години на 19 век, сопстеникот на неколку шекерни фабрики, Лазар Бродски, дошол до идеја за изградба на синагога во Киев. По добивањето на дозвола од страна на сенатот на Руската Империја во 1897 година, синагогата била изградена во 1898 година.

Синагогата била дизајнирана од страна на Георги Штлејфер, а вкупната вредност за изградба на синагогата била 150.000 рубли.

Во 1926 година, синаггата била затворена, и преименувана во клуб а во 1955 година овде се наоѓал Киевскиот академски куклен театар. Во 1970 година, објектот бил реконструиран. Во 1997 година, куклениот театар бил преместен, а овој објект бил повторно даден на еврејската заедница во Украина. Во 2000 година, синагогата била повторно отворена.