Бродоградилиште Гдањск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродоградилиште Гдањск
Основано1945 Уреди на Википодатоците
Вработени
2.000 (2019) Уреди на Википодатоците
Мреж. местоwww.gdanskshipyard.pl Уреди на Википодатоците
Бродоградилиште во текот на ноќта
Кранови за бродоградилиште, 2010 година

Бродоградилиштето Гдањск (од 2006 година: Stocznia Gdańsk SA ) - едно од најголемите полски бродоградилишта, сместено во Гдањск на левиот брег на Мртва Висла и во Остров . Основана е по 1945 година во областите каде претходно постоеле германските бродоградилишта Јан Клавитер (од 1804 година), потоа Kaiserliche Werft Danzig (од 1844 година) и Schichau (од 1890 година). Во текот на својата активност, бродоградилиштето Гдањск изградило над 1.000 целосно опремени морски бродови, вклучувајќи контејнерски бродови, патнички бродови и едрилици. . Токму од ова бродоградилиштето во Гдањск, потекнува „Солидарност" каде и се потпишани августовските договори во фабриката во 1980 година. Во 1996 година бил прогласен банкрот, потоа врз основа на првичното претприатие била основано бродоградилиштето Гдањск - Група Сточни Гдинија СА, а од 2006 година - Бродоградба Гдањск СА.

Производство[уреди | уреди извор]

Royal Clipper изграден во 2001 година; врз основа на трупот „Гварк“.
Светилката „ Кралицата Марија 2 “ е направена во Гдањск

Изградени бродови[уреди | уреди извор]

Во текот на својата активност, бродоградилиштето Гдањск изградило и пуштило во употреба над 1000 целосно опремени морски бродови со висок светски стандард за сопственици на бродови од целиот свет, а во последниве години главно контејнерски бродови, товарни превозници и патнички бродови и бродови за едрење.

Бродови со едро[уреди | уреди извор]

 • Пожар (1980)
 • Подарок на младоста (започнат во 1982 година)
 • Spark II (1982)
 • Калиакра (за Бугарија) (1984)
 • Океанија (1985)
 • 5 двојни единици за СССР (1987-1992):
  • најдобар човек (1987)
  • Мир (1987)
  • Керсон (1989)
  • Паладиум (1989)
  • Надежда (1992)
 • Gwarek завршен (во 2001 година) од страна на Холанѓаните како Royal Clipper
Панорама на бродоградилиштето Гдањск видена од Зелениак
Историска порта бр. 2 на бродоградилиштето Гдањск
Лансирање во бродоградилиштето Шичау (1913)
Лансирање на носачот на руда на јаглен СС „Солдек“ - првиот морски брод изграден во Полска по Втората светска војна, 1948 година