Бродечки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бродечки манастир
Влезната порта од манастирот
Информации
Целосно имеБродечки манастир
Други имињаМанастир „Св. Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан2015
Посветен наСвета Петка
ЕпархијаТетовско-гостиварска
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово близина на Бродец, Општина Гостивар Македонија Македонија
Координати41°45′20″N 20°40′20″E / 41.75556° СГШ; 20.67222° ИГД / 41.75556; 20.67222Координати: 41°45′20″N 20°40′20″E / 41.75556° СГШ; 20.67222° ИГД / 41.75556; 20.67222
Видливи остатоцицрква, параклис
Отворен за јавностда
Други информации(Мавровска парохија)

Бродечки манастирманастир во областа Горна Река, во западниот дел на Македонија. Манастирот се наоѓа на падините на Ничпурска Планина, односно спојот на Шар Планина и Кораб. Од селото Бродец е оддалечен околу 3 км. Посветен е на Света Петка.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Местото на коешто е изграден манастирот се наоѓа во непосредна близина на извори на лековита вода, каде што во 1960-тите години била изградена импровизирана чешма. Изградбата на манастирот започнала во 2012 година со добротвотни прилози на луѓе кои потекнуваат од крајот и од претпријатија. Манастирот бил завршен во 2015 година и осветен од страна на Митрополитот г. Јосиф на свеченост одржана во август истата година.[1]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат црква и параклис. Параклисот всушност претставува молитвен олтар кој се состои од чешмата од која се верува дека тече лековита вода и икона на Света Петка поставена над чешмата. Во непосредна близина на манастирот, покрај патот кој води до него, има уште една чешма.

Црква „Св. Петка“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Петка“ - Бродец.

Црквата се наоѓа во средишниот дел на манастирот. Таа има четириаголна основа, со осумаголна купола која се издига од средишниот дел на покривот, натстрешница пред влезот на храмот и полукружна апсида на источниот ѕид. Внатрешноста на црквата е фрескоживописана.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]