Бријана Евиган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бријана Евиган на премиерата на „Чекор 2 на улиците“
Бријана Евиган на премиерата на „Чекор 2 на улиците“

Бриjана Барбара-Џејн Евиган (родена на 23 октомври 1986 година) — глумица, танчер, пејачка, текстописец и кореограф од Соединетите Држави, најпозната по своите улоги во серијата „Step Up“ и за нејзините кримички кралици улоги во бројни хорор филмови. Родена во Лос Анџелес, Евиган е ќерка на глумецот Грег Евиган и неговата сопруга Памела, танчерка, манекенка и кореограф. Таа започнала да танцува и да глуми на млада возраст, дипломирајќи на колеџот Лос Анџелес долина со диплома за говор и комуникација.

Евиган започнала да танцува професионално и се појавила во многубројни музички спотови, а особено тоа е „ Вкочанет “ од Линкин Парк (2003). Таа, исто така, започнала да глуми и имала мали улоги во филмови како што се Дното е горе (2006) и телевизиски серии, како „ Страв од тоа“ (2008). Таа го направила својот напредок кога се појавила како Андреа „Енди“ Вест во танцовиот филм „ Чекор 2: улиците“ (2008). Оттогаш таа е забележана како кралица на крикот за глумење во многубројни хорор и трилер филмови, меѓу кои С. Дарко (2009), Сорорити Ров (2009), Гори светло (2010), Ден на мајката (2010), карневал на ѓаволот (2012), Stash House (2012), Руднички игри (2012), Алелуја! Ѓаволскиот карневал (2016) и втората сезона на Од самрак до зора (2015).[1][2][3][4][5]

Ран и личен живот[уреди | уреди извор]

Евиган е родена во Лос Анџелес, Калифорнија, ќерка на Памела Ц.Серпе, танчерка, модел и глумица и актер Грег Евиган .[6][7] Таа има полско потекло (од нејзината баба по татко) и италијанско (од нејзиниот дедо по мајка).[8] Таа била најмладата од трите браќа и сестри, со братот Џејсон и сестрата Ванеса Ли . Таа студирала танц од својата деветта година.[9] Таа е една од пејачките која свири и клавијатури во групата мавритански идол.[10] Таа исто така земала диплома за говор и комуникација на колеџот во Лос Анџелес Долина . Таа моментално живее во Лос Анџелес, Калифорнија, каде што обично таа има разговори со обожавателите преку Устрим и има и свој канал на Јутјуб, на кој објавува видеа за вежбање.

Кариера[уреди | уреди извор]

Како професионален танчер, Евиган се појавила во музичките спотови за Линкин Парк, Фло Рида, Т-бол и Енрике Иглесијас . Таа исто така имала и мали улоги во телевизиски серии и филмови како што се Дното е горе, Нешто слатко и Страв од себе .

Во 2008 година, таа ја освоила главната улога на Енди Вест во продолжението на танцовата драма „Во чекор, во чекор 2: Улиците“ во 2006 година. Снимањето се случило кон крајот на 2007 година во Балтимор и било објавено на 14 февруари 2008 година. Филмот, кој наишол на негативни критики со Расипани Домати (добива 24%), постигнува успех во бокс-офисот заработувајќи светска заработка од 148,424,320 американски долари. И Евиган и со играчот звездата Роберт Хофман добиле награда за најдобар бакнеж на филмските награди МТВ во 2008 година .

Во 2009 година, излезе С. Дарко, продолжение на култниот хорор Дони Дарко во 2001 година. Евиган ја играла најдобрата пријателка на Саманта Дарко,Кори. Во филмот играат Џејмс Лаферти и Ед Вествик . Театарското издание било откажано и било издадено Директно-на-ДВД на 12 мај 2009 година. За разлика од Дони Дарко, филмот добил негативни критики.

Во август 2008 година, Самит Ентертејмент објави дека Евиган потпишал за да го глуми главниот лик Касиди Тапан во римејкот на нискобуџетниот хорор филм Сестринство ред . Сценариото е напишано од писателот на Good Luck Chuck, Џош Стелберг, а во режија на Стјуарт Хендлер . Буџетот на филмот беше 12 500 000 000 американски долари. Евиган глуми заедно со Аудрина Патриџ, Румер Вилис и Џејми Чунг . „Сестринство ред“бил театрално издаден на 11 септември 2009 година и дебитирал на 6-от број на бокс-офисот и заработил во светот 26,735,797 долари. Критичарите го оцениле филмот со негативни критики.. Додека, настапот на Евиган бил добро прифатен од критичарите. Глумиците кои ги имале главните улоги добија ShoWest награда за „Женски ѕвезди на годината“ во април 2009 година. ДВД-изданието било на 23 февруари 2010 година.

Во јануари 2009 година, Евиган била ангажирана од Лајонсгејт да глуми во Гори светло . Таа ја играла главната женска улога, Кели Тејлор. Во филмот, „Една млада жена и нејзиниот аутистичен брат се наоѓаат заробени во нивната куќа со разлутен тигар за време на ураган“. Критичкиот прием бил исклучително позитивен. И покрај ова, филмот кој бил најавен дека ќе биде објавен се објавил само на ДВД на 17 август 2010 година.[11]

Во февруари 2009 година, Евиган во едно интервју објавила дека потпишала за римејк. Филмот ќе биде римејк на култниот слашер хорор филм Денот на мајката и ќе го режира Дарен Лин Баусман, најпознат по неговата работа со претходните филмови на Лајонсгејт, како што е трилогијата Пила. Бусман претходно го режирал Евиган во една епизода на „ Плаши се од себе“ во 2008 година. Во филмот ќе играат АJ Кук и Џим Кинг . Филмот претрпел бројни промени, а конечно бил објавен на 8 мај 2012 година на ДВД и Blu-ray. Филмот беше исто така дел од Канскиот фестивал во 2010 година .

Евиган го играше централниот лик во инди-драмскиот романтичен филм Тема: Те сакам .[12]

Евиган на стрип кон Њујорк, 2012 година

Таа глуми во Ѓаволски карневал, краток филм кој доби 30 градот светска турнеја, која започна на 15 април, 2012 година [13] Евиган подоцна потврди дека ја репризирала нејзината улога во нејзиното продолжение, Карневалот на ѓаволот: Алелуја!, кој беше објавен кон крајот на 2015 година.

Во 2011 година, за време на УСТРИМ, Евиган објавила дека работи во ТВ серија со своето семејство, иако сè уште ништо не било потврдено. Таа требало да ја глуми главната личност на филмот „ Лево за црвено: предавство“, прва од трилогијата која се фокусира на една млада жена која сака да им се одмазди на војниците кои ја продале на група за трговија со секс, но била оставена во полиција поради проблеми со буџетот.

Во 2014 година, Евиган ја повторила својата улога како Енди Вест во петтиот дел од серијалот Чекор понапред серија, Чекор понапред: Сите во . Подоцна и била дадена улога во Љубов, сè што ти треба? како Џуда, хетеросексуална жена која живее во свет во кој хомосексуалноста е во право, а хетеросексуалноста е погрешна.

Во 2015 година, Евиган преку Твитер објавила дека ќе се глуми , заедно со Дани Трехо во втората сезона на ТВ-серијата „Акција-вампир од самрак до зора: Серијата како Соња“, американски иселеник коај работи како уметник за тетоважа во Мексиканец Меркадо - која покрај тоа има и споредна работа со фалсификување документи и пасоши од нејзината задна соба “. Премиерата на сезоната била на 25.08.2015 на Ел Реј.

Во 2017 година, таа му се придружила на Ангелот насекаде на режисерот Џејмс Киклитер, со звездите Дејвид А. Грегори, СерДариус Блен и го претставиле Аксел Ролдос.[14][15][16]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

 1. „Hot 10: Briana Evigan“. maxim.com. Maxim. Посетено на July 14, 2015.
 2. Leavengood, John. „The Scream Queens of Film: Briana Evigan“. moviesfilmsandflix.com. moviesfilmsandflix.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-25. Посетено на July 14, 2015.
 3. Hoare, Peter. „10 Hot Actresses Who Should Stop Doing Horror Movies“. complex.com. complex.com. Посетено на July 14, 2015.
 4. „Briana Evigan“. listal.com. listal.com. Посетено на July 14, 2015.
 5. Z., Jamie. „15 MOST SCREAM QUEEN FILLED FILMS“. houseofgeekery.com. House of Geekery. Посетено на July 14, 2015.
 6. Greg Evigan Biography (1953-)
 7. Virginia Rohan (March 9, 1999). „New sitcom's dad role is a familiar job for Greg Evigan“. The Record.
 8. brianaeviganfanchat (November 14, 2011). „Briana Evigan on UStream.tv - November 24, 2011“. UStream. Посетено на January 14, 2012.
 9. BRIANA EVIGAN Interview at Dizzy Feet Foundation Dance Show November 29, 2009 на YouTube.
 10. Moorish Idol at MySpace Music.
 11. Michael Allen (August 15, 2010). „A Tiger is Burning Bright on DVD August 17th“. 28dayslateranalysis.com. Посетено на September 14, 2010.
 12. Flisha. "Subject: I Love You" Stars Jericho Rosales and Briana Evigan“. randomdetox.com. randomdetox.com. Архивирано од изворникот на July 15, 2015. Посетено на July 14, 2015.
 13. „Darren Bousman Opens The Devil's Carnival“. Dread Central. Посетено на March 1, 2013.
 14. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на August 7, 2018. Посетено на June 15, 2019.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 15. https://www.imdb.com/title/tt6850968/
 16. http://jameskicklighter.com/narrativ-films/angel-of-anywhere/