Брионска декларација

Од Википедија — слободната енциклопедија

Брионската декларација е документ кој беше потпишан на 7 јули 1991[1] од страна на Република Словенија и СФРЈ, под политичка патронажа на тогашната Европска Заедница. Со овој документ, СФРЈ ги прекина сите воени акции на словенечка територија, а Словенија и Хрватска се согласија да ги стопираат активностите за независност во период од три месеци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brioni Agreement signed“. Organisation for Security and Co-operation in Europe (англиски). Посетено на 3 July 2023.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]