Бригита Петершон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бригита Петершон
Петершон во Девствениот извор
Роден(а)7 јануари 1939(1939-01-07)(85 г.)
Упсала, Шведска
ЗанимањеГлумица
Активен период1954–1998

Бригита Петершон (родена на 7 јануари 1939 година) е шведска филмска глумица..[1] Таа е позната по своите настапи во неколку филмови на режисерот Ингмар Бергман. Родена е во Упсала, Шведска.

Година Наслов Улога Белешки Ref.
1954 година Салка Валка Младата Салка Валка
1955 година Луѓето од Хемсо Лота
1958 година Волшебникот Сана
1960 година Девствениот извор Карин
1960 година Кога паѓа темнината Елизабет Рајден
1961 година Момчето на дрвото Мари
1974 година Се тркалаат на Рулсерд Аника, Рулес мама Серија; 16 епизоди
1997 година Во присуство на кловн Хана Апелблад
1998 година Доктор по архипелаг Мама Гилберг Епизода: „Гости на крајот на летото“
2014 година Љубовта е дрога Дама во болницата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Birgitta Pettersson“. Swedish Film Database. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 6 February 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]