Прејди на содржината

Брз како куршум

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Брз како куршум“
Плакатот на македонски јазик
РежисерДејвид Лич
Продуцент
Главни улоги
МузикаДоминик Луис
КинематографијаЏонатан Села
МонтажаЕлисабет Роналдсдотир
Студио
ДистрибутерSony Pictures Releasing
Премиера5 август 2022 г. (САД)
14 август 2022 г. (Македонија)
Времетраење126 минути[1]
Земја САД[2]
Јазик
Буџет85,9 — 90 милиони долари
Бруто заработка239,3 милиони долари[3][4]

Брз како куршум (англиски: Bullet Train) — американски комичен акционен филм во режија на Дејвид Лич и сценарио на Зак Олкевич. Филмот е заснован на истоимениот роман напишан од Котаро Исака. Главните улоги ги толкуваат Бред Пит, Џои Кинг, Арон Тејлор-Џонсон, Брајан Тајри Хенри, Ендру Коџи, Хиројуки Санада, Мајкл Шенон, Бенито А. Мартинес Окасио и Сандра Булок. Заплетот следи платен убиец што доаѓа во судир со неговите непријатели додека патува со јапонски експресен воз.[5][6]

Содржина[уреди | уреди извор]

Баксузниот платен убиец Бубамара (Бред Пит) е решен да си ја работи својата работа мирно откако неколку мисии тргнале по зло. Но судбината има други планови, па последната мисија на Бубамара е всушност судир со смртоносни противници од целиот свет, сите во соперништво околу најбрзиот воз на светот. Последната постојка е само почетокот на ова возбудливо непрекинато возење низ современа Јапонија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Бред Пит Бубамара
Џои Кинг Принцот
Арон Тејлор-Џонсон Мандарина
Брајан Тајри Хенри Лимон
Ендру Коџи Јуичи Кимура / Таткото
Хиројуки Санада Старецот
Мајкл Шенон Белата Смрт
Бед Бани Волкот
Сандра Булок Марија Буба

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bullet Train (15)“. BBFC. Архивирано од изворникот July 29, 2022. Посетено на July 29, 2022.
  2. Grierson, Tim (August 2, 2022). 'Bullet Train': Review“. Screen Daily. Посетено на April 21, 2023.
  3. Предлошка:Cite Box Office Mojo
  4. Предлошка:Cite The Numbers
  5. Andrew Garfield (March 7, 2022). "You can change every bit of you" Aaron Taylor-Johnson is pushing extremes“. Hero. Архивирано од изворникот March 7, 2022. Посетено на January 1, 2023.
  6. Fleming, Mike Jr. (May 20, 2022). „Sony Chairman Tom Rothman Paddles Upstream To Keep Focus On Traditional Cinema — Deadline Disruptors“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот May 15, 2022. Посетено на June 2, 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]