Брзозборки

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Брзозборка)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Брзозборките се зборовни конструкции тешки за изговор, се изговараат брзо и при брзиот изговор се прават грешки кои предизвикуваат весело расположение.[1] Во македонската литература брзозборки пишувале Васил Куноски, Рајко Јовчевски, Киро Донев и др.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски јазик - Димитар Пандев, Милка Миноска, Стојка Даскаловска