Бретен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бретен
Бретен is located in Германија
Бретен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Валтер Бурместер
Основни податоци
Површина 10,69 км2
Надм. височина 23 м
Население 318 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Бретен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°29′N 10°40′E / 53.483° N; 10.667° E / 53.483; 10.667Координати: 53°29′N 10°40′E / 53.483° N; 10.667° E / 53.483; 10.667

Бретен (германски: Bröthen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)