Брест (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брест
Замок Клемпенов
Замок Клемпенов
Брест (Германија) is located in Германија
Брест (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Биргит Раш
Основни податоци
Површина 9,38 км2
Надм. височина 19 м
Население 147 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 03965
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Брест во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°47′N 13°20′E / 53.783° СГШ; 13.333° ИГД / 53.783; 13.333Координати: 53°47′N 13°20′E / 53.783° СГШ; 13.333° ИГД / 53.783; 13.333

Брест (германски: Breest) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од селата Битерсберг, Брест и Клемпенов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)