Бреон Тауер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кулата Бреон со Жету во позадина

Кулата Бреон (Форт Бреон) е достапна само со брод и се наоѓа на Бреон карпата, остров во каналот Мал Расел, на околу 1,5 км сесевероисточно од пристаништето Сент Петар, Гернзи, помеѓу пристаништето и островите Херм и Жету. Томас Чарлс де Путрон (1806–1869) ја изградил овалната кула од гранит во Херм, завршувајќи ја работата во 1857 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC – Guernsey history – Brehon Tower, bbc.co.uk; accessed 24 August 2015.