Брендан Морепловецот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Брендан Навигатор, минијатура од 15 век

Свети Брендан Морепловец англиски: Bréanainn of Clonfert (484577), познат и како Брендан Навигатор бил ранохристијански ирски светец од 6 век.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во 484 година во Kлонфорт во градот Трали во Ирска. Од својата младост ги следел идеалите на египеtските аскети. Поголемиот дел од животот го поминал во клонфoртскиот манастир.[1] Се смета за основач на бројни монашки заедници на ненаселените острови како и на еден пловечки манастир на брод. Со бродот патувал на бројни мисиионерски патувања од кои забележителни се патувањата на Исланд во 551 година и на Гренланд 554 година. Постои легенда дека свети Брендан на своите патувања стигнал до северна Америка, до местата Њуфаундленд, Бермуди и Флорида и таму ја проповедал Библијата.[2][3]

Умрел во 557 година. Се смета дека е зажтитник на морепловците и патниците. како светец го слават во православната и римокатоличката црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Biography from A Little Book of Celtic Saints Saint Brendan the Navigator
  2. Navigatio sancti Brendani abbatis
  3. Brendan’s Fabulous Voyage — 1893 lecture by John Crichton-Stuart, 3rd Marquess of Bute, available from Project Gutenberg