Бремке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бремке

Бремке е село во Глајхен во јужна Долна Саксонија.

Бремке е село во кое живеат 887 жители[1] и се наоѓа на околу десет километри југоисточно од Гетинген и лежи во сенката на двете мали планини наречени Глејхен поради замоците што некогаш стоеле на нивните врвови. Бремке е локацијата на отворена сцена, изградена во 1949 година, која емитувала настапи во текот на летото. Локалната синагога била уништена за време на Кристалната ноќ во 1938 година, а последниот од мал број Евреи што живееле во селото ја напуштиле следната година.[2] На Ешенберг има остатоци од селските еврејски гробишта.

Влада[уреди | уреди извор]

Градоначалник на селото е Карин Јургенс.

Образование[уреди | уреди извор]

Во селото има јавно основно училиште (Grundschule).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]