Брекау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брекау
Место во Шнаудертал
Брекау is located in Германија
Брекау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Шнаудертал
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 230−284 м
Население 390  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06724
Повик. бр. 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Координати 50°58′0″N 12°13′0″E / 50.96667° N; 12.21667° E / 50.96667; 12.21667Координати: 50°58′0″N 12°13′0″E / 50.96667° N; 12.21667° E / 50.96667; 12.21667

Брекау (германски: Bröckau) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Шнаудертал.