Брезово (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезово
Паланка
ДржаваБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаБрезово
Надм. вис.&10000000000000233000000233 м
Население (15.06.2020)
 • Вкупно1.735
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски број4160
Повик. бр.03191

Брезово (бугарски: Брезово) гратче во јужна Бугарија. Се наоѓа во Областа Пловдив и е блиску до гратчето Раковски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]