Брезова пеперуга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезова пеперуга
Женка
Женка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Род: Thecla
Вид: T. betulae
Научен назив
Thecla betulae
(Linnaeus, 1758)

Брезова пеперуга (Thecla betulae) е пеперуга од семејството Сивци од видот опашкари. Пеперугата ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

  • T. b. betulae
  • T. b. crassa Leech, 1894
  • T. b. ongodai Tutt, 1908
  • T. b. coreana (Nire, 1919)
  • T. b. elwesi Leech, 1890
  • T. b. yiliguozigounae Huang & Murayama, 1992

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа е мала пеперуга која се наоѓа покрај грмушки. Често го поминува своето време високо во крошната. Често се наоѓа на крошната на јасен. Мажјаците и женките се парат високо на дрвазта. Штом заврши парењето, женките се спуштаат на подолните крошни и полагаат јајца. Мажјаците ретко слегуваат надолу. Двата пола се кафени.

Животен век[уреди | уреди извор]

Женките полагаат јајца на стебло од трнинка, во август. Јајцата презимуваат. Следната пролет излегуваат ларвите. Ларвите се добро камуфлирани и се хранат само навечер. Во јуни или почеток на јули настапува фазата на кукла.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Asher, Jim, Martin Warren, Richard Fox, Paul Harding, Gaile Jeffcoate & Stephen Jeffcoate (Eds), 2001. The Millennium Atlas of Butterflies in Britain and Ireland. Oxford University Press.
  • Thomas, J.A. & A.M. Emmet, 1990. Thecla betulae (Linnaeus). Pages 123–126 in A. Maitland Emmet, John Heath et al. (eds) The Butterflies of Great Britain and Ireland. The Moths and Butterflies of Great Britain and Ireland Vol. 7, Part 1 (Hesperiidae to Nymphalidae). Harley Books, Colchester, UK.
  • Thecla betulae Linnaeus, 1758. Species account at Butterfly Conservation Armenia species account [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]