Брезница (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезница
Балтанска Река
Викиекспедиција Преспа 119.jpg
Поглед на Брезница низ самото село Брајчино
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоБаба
Устие 
 • место
Брајчинска Река во Брајчино
 • координати
40°54′22″N 21°9′26″E / 40.90611° СГШ; 21.15722° ИГД / 40.90611; 21.15722Координати: 40°54′22″N 21°9′26″E / 40.90611° СГШ; 21.15722° ИГД / 40.90611; 21.15722
Особености на сливот
ТечениеБрајчинска РекаПреспанско Езеро

Брезница (или позната како Балтанска Река) — река во Македонија, лева притока на Брајчинска Река, која исто така тече низ селото Брајчино.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во западниот дел на планината Баба, поточно на северните падини на огранката Балтан, на надморска височина од околу 1.740 м. Нејзиното течение продолжува на север кон селото Брајчино, каде што од левата страна се влева во Брајчинска Река.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 59. ISBN 9789989920554. Посетено на 21 ноември 2016.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.