Брезница (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезница
Викиекспедиција Преспа 119.jpg
Поглед на Брезница низ самото село Брајчино
Други имињаБалтанска Река
Слив
Главен изворБаба
УстиеБрајчинска Река во Брајчино
40°54′22″N 21°9′26″E / 40.90611° N; 21.15722° E / 40.90611; 21.15722Координати: 40°54′22″N 21°9′26″E / 40.90611° N; 21.15722° E / 40.90611; 21.15722
ТечениеБрајчинска РекаПреспанско Езеро

Брезница (или позната како Балтанска Река) — река во Македонија, лева притока на Брајчинска Река, која исто така тече низ селото Брајчино.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во западниот дел на планината Баба, поточно на сверните падини на огранката Балтан, на надморска височина од околу 1.740 м. Нејзиното течение продолжува на север кон селото Брајчино, каде што од левата страна се влева во Брајчинска Река.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 59. ISBN 9789989920554. Посетено на 21 ноември 2016.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.