Брежѓе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948953—    
19531.013+6.3%
1961969−4.3%
1971874−9.8%
1981806−7.8%
1991624−22.6%
2002572−8.3%
2011468−18.2%

Брежѓе е село во општина Мионица, округ Колубара во Србија.[1]

Пештерата Шалитрена[уреди | уреди извор]

Пештерата Шалитрена се наоѓа во селото, во клисурата на реката Рибница. Името на српски значи „Шелерска пештера“.

Тоа е најбогатото палеолитско откритие на централниот и западниот Балкански Полуостров, вреден извор за материјалната култура и духовниот живот на палеолитските луѓе. Пештерата е, исто така, единственото граветско откритие на западниот Балкан и едно од најбогатите и најважните наоди од горниот палеолит во Југоисточна Европа. Технолошката и типолошката анализа на откриените материјали, бројните камени артефакти и остатоци од фауна, како и последователниот метод на масена спектрометрија со забрзување, утврдил дека пештерата била веќе населена во средниот палеолит, пред 38.000 години. Материјалите откриени во хронолошки помладите слоеви припаѓаат на главните горнопалеолитски култури во Европа, аурињациските (пред 31.000 години) и граветиските (пред 25.000 години).[2]

Пештерата сè уште била користена за живеење на месното население во IV век, а потоа повторно од 12 до 15 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Institut national d'études démographique (INED)“. Архивирано од изворникот на 2014-07-02. Посетено на 2011-09-24.
  2. M.A. (15 August 2009), „Arheološka istraživanja Šalitrene pećine“, Politika (српски)