Брежине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брежине
Село
Држава Црна Гора
ОпштинаPodgorica Coat of Arms.png Подгорица
Население (2011)
 • Вкупно100
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Брежине - село во општината Подгорица, Црна Гора.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, неговото население било 100.[1]

Етничката припадност во 2011 г
Етничка припадност Број Процент
Црногорци 67 67,0%
Срби 22 22,0%
други/непријавени 11 11,0%
Вкупно 100 100%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tabela N1. Stanovništvo prema nacinalnoj odnosno etničkoj pripadnosti po naseljima, Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori 2011. godine“ (црногорски). Управа за статистика на Црна Гора. Посетено на 9 април 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)