Брег на Принцот Харалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
БПХ is located in Антарктик
БПХ
Местоположба на брегот

Брег на Принцот Харалд (норвешки: Prins Harald Kyst, англиски: Prince Harald Coast) — дел од бреговата линија на Земјата на Кралицата Мод на Антарктикот. Се протега помеѓу Рисер-Ларсеновиот Полуостров (34° ИГД) и источниот пристап на заливот Лицов-Холм, обележан со брежниот агол 40° ИГД.

Откриен е со авионски прелет на 4 февруари 1937 г. од Виго Видерое, Нилс Ромнес и Ингрид Кристенсен за време на експедицијата на Ларс Кристенсен (1936–1937). Наречен е по новородениот принц и иден крал Харалд V.[1] На исток од него се наоѓа Брегот на Принцот Олав.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Брег на Принцот Харалд — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Брег на Принцот Харалд“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Координати: 69°30′S 36°0′E / 69.500° ЈГШ; 36.000° ИГД / -69.500; 36.000