Брег на Принцот Олав

Од Википедија — слободната енциклопедија
БПО во рамките на Антарктик
БПО
Местоположба на брегот

Брег на Принцот Олав (норвешки: Kronprins Olav Kyst, англиски: Prince Olav Coast) — дел од бреговата линија на Земјата на Кралицата Мод на Антарктикот. Се наоѓа помеѓу источниот пристап кон заливот Лицов-Холм, обележан со брежниот агол 40° ИГД и ледникот Шинан (44° 38' ИГД).

Откриен е од капетанот Јалмар Рисер-Ларсен во јануари 1930 г. со авионски прелет од бродот „Норвегија“ и наречен по идниот крал Олав V.[1] На запад од него се наоѓа Брегот на Принцот Харалд.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prince Olav Coast (Prince Ulaf Coast), Queen Maud Land, Eastern Antarctica, Antarctica“. mindat.org..

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Брег на Принцот Олав“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Координати: 68°30′S 42°30′E / 68.500° ЈГШ; 42.500° ИГД / -68.500; 42.500