Брегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брегово
Брегово (бугарски)
град
Поглед на споменик во градот
Поглед на споменик во градот
Брегово is located in Бугарија
Брегово
Брегово
Местоположба на Брегово во Бугарија
Координати: 44°9′4.62″N 22°38′21.4″E / 44.1512833° СГШ; 22.639278° ИГД / 44.1512833; 22.639278Координати: 44°9′4.62″N 22°38′21.4″E / 44.1512833° СГШ; 22.639278° ИГД / 44.1512833; 22.639278
ЗемјаБугарија
ОбластВидин
ОпштинаБрегово
Управа
 • ГрадоначалникИлијан Брсанов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна39,68 км2 (15,32 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005600000056 м
Население (2022)
 • Вкупно2.180
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3790
Повик. бр.+359 09312
Мреж. местоbregovo.bg

Брегово (бугарски: Брегово, романски: Bregova, српски: Брегово) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Брегово во Видинската Област. Има население од околу 2.180 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на границата со Србија, на 6 километри од устието на реката Тимок, која се влева во реката Дунав. Лоциран е на 26 км од регионалниот центар Видин, 84 км од Лом и 223 км од главниот град Софија.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото спомнување на градот датира од 1560 година, кога се појавил во османлиски регистар. Името на населбата доаѓа од „брег“. Населбата ја споменува Феликс Каниц во врска со битката кај селото Велики Извор, а авторот истакнува дека во Брегово работеле бугарска црква и училиште.[2]

На почетокот на Балканската војна, две лица од Брегово доброволно се пријавиле во Македонско-одринското ополчение.[3]

Србите во Брегово[уреди | уреди извор]

Брегово е пограничен град меѓу Србија и Бугарија. Во него отсекогаш имало Срби, но малку се знае за нив, бидејќи Бугарите ги избришале српските траги преку етничко чистење низ земјата. Прво тоа го направија преку демографската статистика. Брегово во Видинскиот округ беше изгубено пред 130 години, а Србите во меѓувреме „исчезнаа“ - судејќи по бугарскиот официјален попис.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Donau-Bulgarien und der Balkan : Historisch-geographisch-etnographische Reisestudien aus den Jahren 1860-1879 : Bd. 1-3 / F. Kanitz., стр. X, Централна библиотека на БАН, Посетен на 26 юни 2022 г.
  3. Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. : Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“. София, Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9, 2006. ISBN 954-9800-52-0. с. 831.
  4. Jelavich, Charles (2022). Tsarist Russia and Balkan Nationalism, Russian Influence in the Internal Affairs of Bulgaria and Serbia, 1879-1886. University of California Press. стр. 199. ISBN 9780520374898.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]