Брајзах

Координати: 48°1′44″N 7°34′48″E / 48.02889° СГШ; 7.58000° ИГД / 48.02889; 7.58000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајзах
Грб на Брајзах
Брајзах во рамките на Германија
Брајзах
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Фрајбург
Округ Брајсгау-Хохшварцвалд
Градски единици 12
Градоначалник Оливер Рајн
Основни податоци
Површина 54,58 км2
Надм. височина 225 м
Население 15.315 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 281 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ФР
Пошт. бр. 79200–79206
Повик. бр. 07667
Портал www.breisach.de
Местоположба на градот Брајзах во рамките на округот Брајсгау-Хохшварцвалд
Карта
Карта
Координати 48°1′44″N 7°34′48″E / 48.02889° СГШ; 7.58000° ИГД / 48.02889; 7.58000
Брајзах гледан од францускиот брег на Рајна.

Брајзах (порано Алтбрајзах) — град со околу 16.500 жители, распоредени по должината на Рајна, во долината на Рајна, во областа Брајсгау-Хохшварцвалд, Баден-Виртемберг, Германија, на половина пат помеѓу Фрајбург и Колмар - 20 километри оддалечен од секој - и околу 60 километри северно од Базел, во близина Кајзерштул. Мост води над Рајна до Неф-Бризах, Алзас.

Неговото име е келтско и означува насип. Коренот „брајз“ исто така може да се најде во францускиот збор брисер, што означува да се скрши. Ридот, на кој Брајзах постои - најмалку кога таму имаше поплави - е во средината на Рајна, барем додека во 19 век Рајна не беше исправена од страна на инженерот Јохан Готфрид Тула, со прекинување на нејзините изливи.

Историја[уреди | уреди извор]

Седиштето на келтскиот принц било на ридот, на кој Брајзах лежи. Римјаните биле застапени со помошен замок Мон Брисијакус (кој дојде од келтскиот збор Брисгер што значи прекршување на водата). Хоенштауфен го основале Брајзах како град во денешна смисла на зборот. Но, таму веќе била населба со црква во тоа време. На 11 век, монетата од Брајзах била пронајдена богатството Зандр.

Во почетокот на 13 век, започнала изградбата на Свети Стефанминстер, катедралата во Брајзах. Во почетокот на 16 век, Брајзах бил значајно упориште на Светото Римско Царство. На 7 декември 1638 година, Бернхард Сакс-Вајмар, кој бил дотиран од Франција, го освоил градот, кој Фердинанд Втори и генералот Рајнах го бранеа добро и се обиде да направи центарот на новодојдената територија. По смртта на Бернхард во 1639 година, неговиот генерал ја даде територијата на Франција, која го виде тоа како свое освојување. По Вестфалскиот мир од 1648 година, Брајзах беше де јуре даден на Франција.

Од 1670 година, Брајзах бил припоен во француската држава во тек на политиката за реобединување. Во примирјето на Рузвик во 1697 година, Брајзах бил вратен во Светото Римско Царство, но потоа повторно освоен на 7 Септември 1703 година од страна на генералот Вилар на почетокот во војната за шпанското наследство. Во Договорот од Раштат на 7 март 1714 година, уште еднаш Брајзах станал дел од Царството. Во меѓувреме, Франција основала своја тврдина Неф-Бризах („Нов Брајзах“), на левиот брег на Рајна. Во 1790 година, Брајзах станал дел од Австрија. Во револуционерните војни во 1793 година, Брајзах бил видно уништен, а потоа во 1805 година припоен де факто кон повторно воспоставената држава Баден.

Во текот на Втората светска војна, 85% од Брајзах бил уништен од страна на сојузничката артилерија, кога сојузниците ја преминувале Рајна. Свети Стефанминстер исто така, беше тешко оштетена.

Во 1969 година, Брајзах бил сметан за градилиште за атомска централа, но Вил бил избран наместо него, каде што проектот за изградба подоцна беше напуштен поради силната опозиција.

Блиските градови Хохштетен (1970), Гиндлинген (1972), Нидеримзинген (1973) и Оберимзинген (1975), заедно со Грецхаузен, кој беше припоен кон Оберимзинген во 1936, сите беа припоени кон Брајзах.

Политика[уреди | уреди извор]

По локалните избори на 7 јуни 2009, местата во градскиот совет беа поделени на следниов начин.

ЦДУ 11 места
СПД 6 места
Независни 4 места
ФДП/ДВП 4 места

Економија и инфраструктура[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Брајзах бил до 1945 година, гранична станица на меѓународната железничка линија Фрајбург - Колмар. Откако железничкиот мост преку Рајна бил уништен за време на Втората светска војна, железничките услуги биле ограничени само на германската страна на реката. Брајзах С-Бан го поврзува Брајзах до Фрајбург преку Готенхајм над преостанатиот дел од линијата Фрајбург - Колмар, додека Кајзерштулбан го поврзува Брајзах до Ридел преку Фогтсбург и Ендинген.

Локални бизниси[уреди | уреди извор]

Една од најголемите винарски визби во Европа наречена Бадише Винцеркелер АГ се наоѓа во Брајзах. Лозарството е многу важно за економијата и во Брајзах и во Кајзерштул.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Воздушна слика на Свети Стефанминстер.

Музејот на општинската историја има импресивна колекција, кои датираат од камено доба до денес. На романескната Свети Стефанминстер, катедралата во Брајзах, има доцен готски олтар од непознат сликар (со иницијали Х.Л.) и слики од Мартин Шонгауер, кој исто така е епоним за гимназијата во градот.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Брајзах е збратимен со, односно соработува со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)
Оваа статија содржи информации од преработка од 12 јуни 2006 од истоветната статија на Википедија на германски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]