Прејди на содржината

Брајан Ино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајан Ино
Ино во декември 2015 година
Животописни податоци
Родено имеБрајан Питер Џорџ Ино
Роден(а)15 мај 1948(1948-05-15)(76 г.)
ПотеклоМелтон, Сафолк, Англија
ЖанровиАмбиентална музика, електронска музика, глам рок, арт поп, експериментална музика
ЗанимањаПродуцент, музичар, композитор
ИнструментиКлавијатури, вокали, саксофон, гитара, бас-гитара
Период на активност1970 - денес
ИздавачиIsland, Polydor
СоработнициRoxy Music, Роберт Фрип, Херолд Бад, Дејвид Боуви, Talking Heads, Cluster, Devo, U2, Фил Колинс, Роберт Вајат, 801, Coldplay, Genesis, Дамон Албарн
Мреж. местоbrian-eno.net

Брајан Ино (роден како Брајан Питер Џорџ Ино на 15 мај 1948) - англиски музичар и музички продуцент. Најпознат е како пионер на амбиенталната музика и по неговиот придонес на рок, поп и електронската музика.