Брачано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брачано
општина
Брачано
Поглед на Замок Орсини-Оделкасчи.
Грб на Брачано
ЗемјаИталија
РегионЛацио
Управа
 • ГрадоначалникМарко Кроцичи
Површина
 • Вкупна143,06 км2 (5,524 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население (31 декември 2017)
 • Вкупно19.219
 • Густина1,3/км2 (3,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.00062
Повик. бр.06
Светец-заштитникСв. Себастијан
Славајануари 20
Мреж. местоМатична страница

Брачано (италијански: Bracciano) е населба во Италија во округот Рим, регионот Лацио.

Според проценката од 2011 година во населбата живееле 12459 жители. Населбата се наоѓа на надморска височина од 314 м.

Градови партнери[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Матична страница
  • „Italian Railways“.
  • „Italian National and Regional Parks“.