Брауншвенде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брауншвенде
Градски дел во Мансфелд
Поглед кон Брауншвенде
Поглед кон Брауншвенде
Грб на Брауншвенде
Брауншвенде во рамките на Германија
Брауншвенде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 312 м
Население 584  (31 декември 2006)
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034775
Координати 51°34′59″N 11°13′59″E / 51.58306° СГШ; 11.23306° ИГД / 51.58306; 11.23306Координати: 51°34′59″N 11°13′59″E / 51.58306° СГШ; 11.23306° ИГД / 51.58306; 11.23306

Брауншвенде — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Мансфелд.