Браславски езера

Од Википедија — слободната енциклопедија

Браславски езера (белоруски: Браслаўскія азёры) - група езера во северна Белорусија во близина на градот Браслав во Витепска област. Се наоѓа во близина на белоруско-летонската граница.

Езера[уреди | уреди извор]

 • Дривјати
 • Снуди
 • Струсто
 • Цно
 • Поцех
 • Недрава
 • Неспиш
 • Војса
 • Волосо Северно
 • Волосо Јужно
 • Бужа
 • Береже
 • Давбли
 • Погошча

Литература[уреди | уреди извор]

 • Мысливец И. А. Браславские озёра / И. А. Мысливец, Г. С. Гигевич. — Мн., 1987. — 78 с.