Брано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брано
Поле блиску до центарот на островот
Поле блиску до центарот на островот
ДржаваШведска
ПровинцијаВестерјетланд
ДржаваОкругот Вестра Геталанд
MunicipalityОпштина Готенбург
Површина[1]
 • Вкупна0,87 км2 (34 ми2)
Население (31Декември 2010)[1]
 • Вкупно708
 • Густина813/км2 (2,110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Брено е остров во јужниот архипелаг Гетеборг и локалитет кој се наоѓа во општина Гетеборг, округот Вестра Гетарланд, Шведска. Имало 708 жители во 2010 година и припаѓа на парохијата Штирсо во општина Гетерборг.

Историја[уреди | уреди извор]

Поради својата географска локација, Брано низ вековите бил стратешка локација за морнарите и поглаварите, како од Шведска, така и од соседните Норвешка и Данска.

Се верува дека неговите жители се исти како Брондинзите кои се спомнати во англосаксонските песни Беовулф и Ханг . Беовулф, англискиот национален еп, раскажува дека Брека Брондинг била пријателка од детството на херојот Беовулф, а Видсит раскажува дека Брека подоцна бил господар на Брондинг.

Брано се споменува во Исландските саги како локација на неколку важни собранија од Викиншката ера и подоцна.

Брегот на островот се споменува и во песната Тие танцуваат на мостот Брано.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010“ (Swedish). Statistics Sweden. 14 December 2011. Архивирано од изворникот 27 January 2012. Посетено на 10 January 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)