Прејди на содржината

Бранко (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразил Бранко
Лични податоци
Полно име Клаудио Ибрахим Ваз Леал
Роден на 4 април 1964(1964-04-04)(60 г.)
Роден во Баге, Бразил
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)
Позиција одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1981 Интернационал 15 (2)
1981–1986 Флуминезе 46 (1)
1986–1988 Бреша (позајмица) 50 (2)
1988–1991 Порто 60 (7)
1991–1993 Џенова 71 (8)
1993–1994 Гремио 6 (1)
1995 Фламенго 35 (9)
1995 Коринтијанс 20 (4)
1996 Мидлсбро 9 (0)
1997 Метростарс 11 (1)
1998 Флуминезе ? (?)
Вкупно 323 (35)
Репрезентација
1985–1995 Бразил 72 (9)
Тренер на екипи
2012 Фигуеиренсе
2013 Собрадињо
2013 Гуарани
*Настапи и голови само на првенствени натпревари
Бранко 1986-87

Клаудио Ибрахим Ваз Леал (роден на 4 април 1964 година во Баге, Бразил), подобро познат како Бранко, е поранешен бразилски фудбалер кој настапувал како одбранбен играч, односно на левата бековска позиција. Тој бил дел од националнот тим на Бразил на Светското првенство во САД во 1994 година, со кој го освоил златниот медал.Бранко бil познат специјалист за слободнии удар (како што подоцна бил неговиот репрезентивен наследник, Роберто Карлос познат по навиката да ја постави топката во правецот на кој тој сакал слободниот удар да оди .[1]

  1. Branco Statistics Архивирано на 23 октомври 2014 г. FIFA. Retrieved 22 January 2010.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]