Браничка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браничка тврдина
Grad Branik
GradBranik3.JPG
Општи податоци
ГрадБраник, Нова Горица
ЗемјаСловенија

Браничка тврдинатврдина со змаок во Браник, Нова Горица, Словенија[1]. Првите населби кои биле изградени на ридот на којшто денеска се наоѓа оваа тврдина датиаат уште од праисторијата. Тврдината била во владеење на Стар Рим. Денешната форма на тврдината се претпоставува дека ја добила во 1230 година.

Во 14 век и 15 век замокот бил во сопственост на Хабсбуршката монархија. Во 1528 година, околните земјишта биле дадени на грофот Лантиери, и во нивна сопственост амокот бил цели 417 години, односно до Втората светска војна.

Во ноќта на 22 односно 23 јули 1944 година, замокот бил нападнат од страна на југословенските партизани, по што тој бил опожарен[2]. Во 1945 година, дворецот е национализиран. Од 1980-тите години, објектот постепено се обновува[3].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grad Rihemberk nad Branikom, Nataša Štupar-Šumi (1973)
  2. „Branik – Grad Rihemberk“. Izvirna Vipavska. Посетено на April 22, 2018.
  3. Castles.nl Archived декември 19, 2008 на Wayback Machine