Бранислав Николов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бранислав Николов е македонски музичар, член на групата „Фолтин“.

Биографија[уреди | уреди извор]

Бранислав Николов е роден во 1971 година, во Битола. Средното образование го завршил во училиштетоЈосип Броз Тито“, а студирал француски јазик и француска книжевност на Филолошкиот факултетБлаже Конески“ во Скопје.[1]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Николов е член на групата „Фолтин“, а создавал и музика за театарски претстави, како на пример: „Клетници“, „Кавкаски круг со креда“, „Мистерија Буфо“, „Одисеј“, „Пер Гинт“, „Живио Хармс, чуда постоје“, „Македонска крвава свадба“, итн. Исто така, тој компонирал и музика за повеќе филмови, како: „Исцелител“, повеќе документарни филмови, итн. На 14 февруари 2018 година, Николов настапил на концертот „Murder Ballads“ во Скопје, заедно со Македонската филхармонија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска филхармонија, Murder Ballads. Скопје, 2018.
  2. Македонска филхармонија, Murder Ballads. Скопје, 2018.